21
grudzień

Dlaczego ludzie szpiegują ?

Pierwszym i właściwie głównym powodem, dla którego funkcjonariusze dopuszczają się zdrady, są pieniądze.

Zarówno Aldrich Ames jak i John Walker zdecydowali się zadać trudne do wyceny straty systemowi Stanów Zjednoczonych, głównie z uwagi na korzyści finansowe.
Warto zauważyć także, że trudna sytuacja materialna, w obliczu której znaleźli się w dość szybkim czasie po nawiązaniu współpracy, odeszła w niepamięć.

Wydawać by się mogło, iż po osiągnięciu celu jakim była płynność finansowa, agenci powinni zerwać lub chociaż zawiesić współpracę. Nic takiego jednak nie miało miejsca, a współpraca trwała w najlepsze, pomimo ustania pierwotnej przyczyny.

Jak stwierdził Ames, po przekroczeniu pewnej linii i rozpoczęciu współpracy trudno się cofnąć, a motywy dla których podjął się współpracy dla KGB, a później dla SWR, są dla niego niezrozumiałe.

Coraz wyższy standard życia i dodatkowe wydatki szybko wprowadzają w schemat, z którego uciec bez powtarzania tego schematu nie sposób. W latach zimnej wojny KGB dokładnie monitorowało wydatki funkcjonariuszy, ponieważ wielu agentów państw zachodnich nie mogło oprzeć się pokusie wydawania coraz większej ilości pieniędzy, a tym samym podniesieniu standardu życia.

Takie zachowanie natychmiast  przykuwało uwagę kontrwywiadu, a motywy podjęcia pracy jako szpieg, wyjaśnia dosłownie akronim MICE:

MONEY,
IDEA,
COERCION,
EGO.