03
mar

Profilowanie

Jak mawiał Carl Gustav Jung „ Rozumienie jest trudne dlatego większość ludzi ocenia” .
Dziś jak co wieczór rozmawiałem z moją „ trzynasto latką” o dniu który minął . Co się poprawiło, co dobrego się wydarzyło, co można było zrobić inaczej co nas zdenerwowało. Ostatnio w domu z żoną często rozmawiamy o polityce, sytuacji epidemiologicznej, szczepieniach, prawdzie podawanej w TV i internecie. Jak wiadomości są różne w zależności od kanału
telewizyjnego, strony internetowej.
Rozmowa z moją latoroślą nigdy nie jest łatwa, najczęściej jest bardzo zaskakująca i intrygująca. Zastanawiam się kim zostanie pokolenie obecnych nastolatków? Ciekawe jaki świat stworzą, czy będą w stanie odróżnić ziarno od plew? Mam wrażenie że tak, oni już sobie zdają sprawę z „bańki informacyjnej” czy „bańki internetowej”. Profilowanie treści w internecie jest dla nich czymś naturalnym, oni potrafią się w tym poruszać. Ciekaw byłem jak moje dziecko rozumie profilowanie treści.


-Córcia czy ty wiesz, że informacje które są na przedstawiane są odpowiednio dopasowywane do odbiorcy. Robi się to w taki sposób aby pokazywać ci rzeczy które mogą cię zainteresować. Sprawdza się twoje wyszukania i algorytm dopasowuje najbardziej odpowiednie treści.

-Tato, to jest dostarczanie mi informacji czy filmików które mogą mi się spodobać.
-OK fajnie, ale czy możesz mi to powiedzieć swoim językiem i podać jakieś przykłady?
-Jest to fajne ale ma też sporo minusów?
-O? powiesz mi coś więcej?
-Gdy szukam tutoriali na YouTube, wszystkie kolejne wyszukiwania są bardzo zbliżone do moich poprzednich wyborów. Jest to dość denerwujące, przecież na pewno są inne tutoriale gry na ukulele.


Myślę że jest nadzieja, nasze dzieci żyją w cyfrowym świecie i chyba doskonale potrafią się tam poruszać. Mam nadzieję że odsiewają fake news od prawdy.
Kolejne zdanie które dodało mi nadziei że „ jeszcze będzie normalnie” :
-Tato przestań się tak denerwować polityką, za 4 lata ja i moi rówieśnicy będziemy głosować ….
Pytanie na dziś : Czy daleko pada jabłko od jabłoni 🙂