Będziemy dzielić się przemyśleniami i faktami o tym jak być powinno w służbach specjalnych, czyli jak trzymać się z daleka od działań politycznych oraz równolegle służyć państwu a nie władzy.
“Secret services are a measure of a nation’s political health and the only real expression of its subconscious.” – John le Carre.
James Angelton, legendarny i wywołujący kontrowersje szef kontrwywiadu CIA zwykł mawiać: jeżeli szokuje cię zdrada i fakt, że ktoś pracuje dla przeciwnika to zmień zawód. Coś takiego jest naturalnym stanem rzeczy w tym biznesie.
Większość osób wywiad i kontrwywiad postrzega, jako policjantów i złodziei. Tego typu porównanie jest jednak dalece nie trafione, zatem mało przydatne w kontekście opisu obu instytucji, ich cech oraz sposobu działania. Jasno i stanowczo trzeba zdefiniować tezę, iż policja i kontrwywiad to nie są bliźniacze instytucje. Przede wszystkim dzieli je to co jest celem obu.
W teoretycznie idealnym świecie policja przy pomocy narzędzi prewencyjnych nie dochodzi do pospolitych przestępstw. Jeśli dojdzie jednak do złamania prawa, celem policji jest wykrycie sprawcy i doprowadzenie go w ręce wymiaru sprawiedliwości. Tego typu podejście do postawionego problemu powinno być obce instytucjom kontrwywiadowczym.
Kontrwywiad nie powinien dążyć do rozbijania wrogo usposobionego środowiska a raczej do przejęcia nad nim kontroli. Instytucje kontrwywiadu powinny stworzyć takie środowisko („plaster”) aby przeciwnik był przekonany, że to on kontroluje sytuację a de facto ta kontrola nad sytuacją sprawowana jest zupełnie gdzie indziej.
Nadrzędnym celem kontrwywiadu nie powinno być zatrzymanie działań wywiadu przeciwnika a bardziej wytworzenie pewnego poczucia – iluzji – o stanie faktycznym. Przejęcie kontroli nad wywiadem przeciwnika, nad jego percepcją rzeczywistości oraz zarządzanie odczytywaniem świata.
„Celem kontrwywiadu nie powinno być to aby wywiad przeciwnika nie potrafił opisać rzeczywistości swoim decydentom a raczej aby był przekonany w swoich doniesieniach, że rzeczywistość jest dokładnie taka jaką zaprojektowały ją wymieniane wyżej instytucje kontrwywiadowcze.
Więcej o tym czym w istocie są służby specjalne a jednocześnie czym różnią się służby UK USA FR i POL przeczytasz na blogu.