02
mar

Szkolenie radzenia sobie z porażką

Tam, gdzie człowiek wspina się po swój sukces, zawsze w cieniu czai się porażka. Czasem wychodzi na światło dzienne i ukazuje się w całej okazałości, a czasem otwiera tylko jedno oko lub podstawia nogę. To naturalna część procesu związana z rozwojem człowieka, niezależnie od zagadnienia, jakiego się on chwyta. Czy to w biznesie, na studiach, w rozwijaniu swoich pasji i umiejętności, czy nawet w latach szkolnych – porażka jest bardzo pouczającą lekcją pokory i tego, że nie warto się poddawać.

Umiejętność radzenia sobie z porażkami jest przydatna nie tylko w życiu zawodowym, ale również na co dzień. Poddanie się zniechęceniu, a nawet rozgoryczeniu może prowadzić do problemów zdrowotnych i zachwiania psychicznego, w tym być przyczyną depresji. Obecnie skutecznym narzędziem do podjęcia walki z nią jest szkolenie radzenia sobie z porażką.

Jak wygląda szkolenie radzenia sobie z porażką?

Zazwyczaj w parze z porażką przychodzi lęk o to, że ponowna próba sił zakończy się w dokładnie ten sam sposób, bez szans na powodzenie, być może ośmieszając się przy kolejnym podejściu. Lęk jest naturalnym zjawiskiem i zawsze będzie elementem sukcesu, podobnie jak stres, który napędza człowieka do działania i często najlepiej mobilizuje. Jednak kiedy nadmierny stres prowadzi bezpośrednio do depresji, tą samą drogą podąża poczucie poniesionej porażki. Właśnie dlatego szkolenie radzenia sobie z porażką jest zgrabnym połączeniem najważniejszych elementów pochodzących z warsztatów radzenia sobie ze stresem oraz treningu mentalnego. Dzięki temu wyeliminujesz wszystkie czynniki odpowiedzialne za poniesioną porażkę – czyli lęki, paraliżujący strach, ogromny stres i presję, będziesz wiedział, jak sobie z nimi radzić i jak rozsądnie zarządzać swoim czasem. Elementy treningu mentalnego z kolei pozwolą efektywniej rozwinąć Twoje najmocniejsze strony i pokazać Ci, jak najlepiej można je wykorzystać w sięganiu po sukces.

W jaki sposób szkolenie radzenia sobie z porażką może pomóc?

Wszelkiego rodzaju treningi i szkolenia, w tym również szkolenie radzenia sobie z porażką, są tworzone przez specjalistów po to, byś uwierzył w siebie, swoją wiedzę, umiejętności i umiał je dobrze wykorzystać. Pomyśl, jak wiele straciłaby nauka, gdyby Einstein poddał się po pierwszym niepowodzeniu lub gdyby badacze porzucali swoje doświadczenia, kiedy wyniki byłyby niezgodne z ich oczekiwaniami? Podobnie jest z Tobą – musisz zawsze pamiętać, że jedynie determinacja zaprowadzi Cię tam, gdzie chcesz się znaleźć.

Po drodze jednak najlepiej wyposażyć się w odpowiednie narzędzia – jak te dotyczące radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach, kiedy nie wszystko idzie po Twojej myśli, kiedy stajesz się przemęczony, zestresowany, gonią Cię terminy, a przełożeni liczą na wyniki. Prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, zawsze istnieje, najważniejsze jednak, by się nie poddawać, kiedy doświadczysz tego na własnej skórze. Po przejściu szkolenia radzenia sobie z porażką dużo szybciej dojdziesz do właściwych wniosków i będziesz wiedział, jakie kroki poczynić dalej, jak wejść z powrotem na odpowiednie tory i działać – aż do uzyskania wyznaczonego sobie celu. W treningach tego typu znajdziesz wiele elementów przynależących do różnych dyscyplin, w tym do filozofii, psychologii czy biznesu, dzięki czemu możesz poszerzyć swoje dotychczasowe horyzonty i spojrzeć na te same zagadnienia z zupełnie innej perspektywy, znacznie spokojniej i wnikliwiej.

Do kogo skierowane jest szkolenie radzenia sobie z porażką?

Nie ma ściśle określonej grupy osób, do których kieruje się tego rodzaju szkolenia – porażka towarzyszy każdemu, nie tylko w życiu zawodowym, ale również w życiu prywatnym. Najczęściej jednak sięgają po nie osoby zatrudniane w dużych firmach korporacyjnych, w których od sukcesu przygotowywanych i realizowanych projektów zależy znacznie więcej, niż tylko awans na wyższe stanowisko i lepsze zarobki. Stres i porażki zdarzają się równie często na wyższych szczeblach kariery, jak i na samym początku – już wtedy warto zadbać o odpowiednie przygotowanie mentalne i poznać skuteczne sposoby na to, by stawać się każdego dnia jeszcze lepszym w tym, co się robi. Ze szkolenia radzenia sobie z porażką możesz skorzystać zawsze, kiedy czujesz, że Twoje życie zmierza w nieodpowiednim kierunku, a Ty tracisz stery.